God musik og sang til koncerter m.m.
- musik for de unge, der er blevet lidt ældre -
- dansk sanger og musiker, har i længere tid været i fuld gang med forberedelser til et stort projekt, der meget snart kan blive offentliggjort.
Det er endnu lidt for tidligt at løfte sløret for detaljerne, men det er til dags dato det mest ambitiøse og omfattende projekt Heine har begivet sig ud i, og indbefatter filmoptagelser i både København og det nordlige Frankrig - og hele projektet rækker bagud i vores alles fælles historie.
- aldrende ægtepar og musikalske partnere, siger stop næste år med en allersidste koncert.
For at undgå måske at fortryde den beslutning har de afhændet deres musik-gear.
Når kalenderen siger 6. februar 2026, så lukker ikoniske Keld og Hilda Heick et vildt kapitel på deres musikalske rejse og i deres liv generelt.
Her spiller de således deres allersidste koncert, der kommer til at foregå på spillestedet Portalen i Greve.
Selvom det efterhånden er ofte set, at kunstnere annoncerer et stop eller 'en sidste turné' for så siden at fortryde, hvis det da ikke blot var et velgennemført stunt for at sælge ekstra billetter, er der ingen slinger i valsen hos det aldrende ægtepar.
De stopper i februar. Den er helt sikker, må man forstå:
- Det er den sidste. Vi har lovet det. Vores lydanlæg er solgt. Alting er solgt eller foræret væk, siger Keld Heick til Ekstra Bladet.
- anden halvdel af den kendte danske duo Brdr. Olsen, har udgivet en bog om sit liv.
Det har været en brutal rejse for Niels 'Noller' Olsen, der nu for første gang fortæller åbent om de mørkeste stunder i sit liv.
I forbindelse med den nye bog deler sangeren, hvordan alvorlig sygdom vendte op og ned på tilværelsen - og nærmest tog livet af ham. Det skriver SE & HØR.
Men han kæmpede sig tilbage til livet, og det takker han familien - og i særdeleshed konen Kirsten - for.
- populær dansktopsangerine, har fået ny manager, og det er ingen mindre end hendes husbond Steen Nørholm Hansen.
I et interview med Newsner fortæller Sussi, at hun har sagt farvel til sin solokontrakt og fremover får Steen som manager.
- Der sker det, at jeg har opsagt min solokontrakt med showbiz-Danmark. Så er min mand blevet vores manager.
Steen har allerede taget hul på arbejdet:
- Det betyder, at det er ham, der sidder og booker de fleste jobs, og han har allerede lavet en hel del. Han har fingren på pulsen, og han ved, hvad vi står for, og hvad der sker.