DET SKER
Står du og mangler god musik og sang til dit næste arrangement,
venligst ring
Tel. 51 51 87 62
FERRITSLEV
FRITIDSHUS
FODERSTOFFEN
Den store nisseprøve
Lørdag 9. december 2023 kl. 11.00


I ”Den store Nisseprøve” skal de to nisser Nis og Nisse Sisse i skole, for det er nemlig sådan at alle nisser hvert 100 år skal til Nisseprøve for at få lov til at beholde deres røde nissehuer.
   Dumper de, må de i stedet bære den grønne nissehue, og det er enhver nisses skræk at skulle ende sine dage som grøn havenisse.
   Nis og Nisse Sisse får en dårlig start på prøven fordi de kommer for sent, men Nisse Sisse får hurtigt indhentet
det forsømte fordi hun er en god og dygtig elev med stor respekt for lærer- inden Frøken Hanegal.
   Nis har imidlertid problemer. Som alle unge drenge-nisser har han svært ved at
sidde stille og holde koncentrationen i skolen og han kommer til at lave helt om på nogle af julesangene.
   Han er en rigtig drillenisse som får stor sympati hos børnene.
   En sjov, interaktiv og hyggelig juleforestilling proppet med skønne julesange. En rigtig opvarmer til julen for børn i alderen 4-10 år – og deres forældre.
TØNDER KULTURHUS
JULIE BERTHELSEN - JULEKONCERT
6. DECEMBER KL. 20:00
POLYFONEN, VARDE
2. marts 2024 kl. 18.00
DODO & THE DODO'S
 
 
 
Julie Berthelsen byder indenfor til en julekoncert, hvor vi skal nyde julestemningen og varmen omkring julen fra Danmark, Grønland og resten af verden.
   En intim og smuk vokalbaseret koncert, akkompagneret af hendes dejlige orkester og dygtige korsanger.
   Julie synger julen ind med noget gammelt og velkendt, fortolket på en ny måde, samt nogle mindre kendte - men helt særligt smukke julesange.
   Vi skal endnu tættere på hinanden med varme personlige historier og en julerød tråd, som får os alle i den rette julestemning.
   Med denne julekoncert vil Julie igen i år give sit bidrag til at lade julefreden sænke sig, til at julemåneden forbliver det tidspunkt på året, hvor vi alle kan få lov til at puste lidt ud, kigge hinanden dybt i øjnene og minde hinanden om, hvor meget vi holder af hinanden, og hvor godt vi har det.
MAGGIE REILLY JULESHOW 2022
Torsdag 14. december 2023 kl. 20.30
Med virtuositet, nærvær og pulserende energi tager det prisvindene folk og roots band Basco dig med på en autentisk, musikalsk rejse. De forener på fornemmeste vis skandinavisk, engelsk, keltisk og amerikansk tradition og gør det til deres helt egen, originale lyd med sprøde arrangementer og intensitet i særklasse.
   Bascos sublime sceneoptræden har ført dem verden rundt, hvor de har optrådt på de største folk-festivaller og begejstret publikum med deres komplekse variation af musikalske fortællinger, der rummer alt fra medrivende, sveddryppende rytmer til melankolske, betagende sange – fælles for dem alle er, at musikken og fortællingen er i centrum.
   Basco favner bredt og leverer altid den ypperste koncertoplevelse, uanset hvilken konstellation de optræder i - som kvartet, som solister med DR Big Bandet, sammen med den dansk/norske sangerinde Jullie Hjetland eller i en anden sammenhæng.
   De fire musikere, der hver især virtuost repræsenterer deres instrument, smelter sammen til en sjælden enhed og som publikum bliver du båret ind i en verden af rå energi og smuk samklang.
 
www.foderstoffen.dk
Nogle sange bliver bare bedre og bedre som tiden går…
   Sådan en sang har Dodo & The Dodo’s skrevet. Ja, faktisk har de en masse af den slags, for det er uomtvisteligt at lige netop Dodo & The Dodo’s har lagt lydtapet til mange menneskers ungdom, og deres hits lever stadigvæk i bedste velgående.
   ”Vågner i Natten”, ”Sømand af verden”, ”Bambi På Glatis”, ”Gi’ Mig Hvad Du Har” m.fl. er blot nogle af deres kæmpehits. På den kommende akustiske I NÆRHEDEN-
TOUR skræller bandet de store produktioner ned til et minimum, og spiller sangene, som de er skrevet, for på den måde at komme ned til selve essensen af teksterne og melodierne.
   Bandet har for vane at fortælle spændende historier og sjove anekdoter, og der vil som sædvanligt blive rig mulighed for at synge med, grine højt og først og fremmest være i nærheden, når dette fantastiske band kommer på besøg.


 
 
Alt om dansktop, country, pop og god 60'er og 70'er musik og sang - Alt om dansktop, country, pop og god 60'er og 70'er musik og sang
v/ Pia Kamp Brincker
og Ovin Klein Olsen
Tlf. 30 42 12 13
Tlf. 22 40 22 80
God musik og sang til koncerter m.m.
- musik for de unge, der er blevet lidt ældre -


FORSIDE
HITLISTER
VORES TOP
DE KENDTE
ANMELDELSER
KONTAKT
BOOKING
DET SKER
OPSLAGET
LET PÅ TÅ
 

Tel. 51 51 87 62
simonvon@mail.dk
www.konoymusic.dk
COUNTRY